Šicí dílna v táboře Weiden

Dílna3

V sobotu 13. února jsme spolu s dobrovolníky z Plzně navštívili zařízení pro uprchlíky v německém Weidenu. Návštěva byla výsledkem dlouhodobé snahy pomoci německým dobrovolníkům, kteří pracují s uprchlíky.

Další důležitou motivací bylo poznat na vlastní oči jedno z mnoha míst v Německu, kde taková práce probíhá. Více o motivaci k výjezdu najdete v prohlášení, který skupina vydala před cestou do Weidenu (ZDE). Uprchlíci, kteří ještě čekají na azylový pohovor, žijí v mírně upravené sportovní hale na kraji města. Jsou jich tam asi dvě stovky, muži, ženy, rodiny, děti, uprchlíci z různých zemí, převážně však ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Další uprchlíci bydlí v jednoduchých buňkách v jiné části města. Jelo nás asi osmnáct dobrovolníků, chtěli jsme naším programem oslovit co možná všechny věkové skupiny v hale. Hodně dobrovolníků se věnovalo dětem, hudebníci s kytarami zpívali známé melodie, po čase převzali iniciativu místní a zazněly i syrské písně.

Dílna2

Spolu se dvěma kolegyněmi jsme organizovaly šicí dílnu, opravovaly oblečení, vyměňovaly zipy, zkracovaly a upravovaly džíny. Bylo to velmi živé a hojně navštívené, jak taková dílna obvykle bývá. Vlastně velmi podobné, jako to bývá v šicí dílně v Bělé pod Bezdězem v detenci, když je tam hodně lidí. Ale co bylo úplně nové, byl přístup německých dobrovolníků, se kterými jsme se potom sešli v místní restauraci. Povídali nám o tom, jak s příchozími pracují, uprchlíkům se střídavě věnuje dvě stě šedesát dobrovolníků z města. Nejedná se o žádnou formální organizaci, je to spíše živelné, jeden člověk z Diakonie má na koordinaci jeden pracovní úvazek, jinak lidé dělají vše zdarma. Vyučují němčinu, sportují, hrají si s dětmi, organizují společné akce pro teenagery z řad uprchlíků i místních.  Jejich přístup je velmi praktický – pomáhají, v čem je třeba a říkají, že jim to dělá dobře. Jak to, že pomáhají potřebným, tak to, že se takhle dají dohromady s ostatními lidmi z města, aby dělali něco společně. Nenaříkají, kolik uprchlíků proudí do Evropy, jak se to bude vyvíjet, jestli je to nebezpečné. Ani jestli jde o muslimy nebo křesťany. Prostě se snaží, aby se situace i jejich přičiněním vyřešila, jak nejlépe to jde, aby se uprchlíci stýkali s místními, učili se německy, aby nedocházelo k velkým střetům. Podle jejich vlastních slov je ve Weidenu již třicetiletá tradice práce s uprchlíky a na jejich přístupu je to vidět.

Rádi bychom v této práci pokračovali, nyní se snažíme dojednat podmínky pro to, aby mohli do Weidenu, příp. jiných míst jezdit čeští studenti sociální práce na své praxe.

Dílna ve Weidenu                           Weiden

 

Napsat komentář