Nové stroje do detence v Bělé a výzva k darování látek

DílnaJiž desátým rokem pravidelně jezdíme do Zařízení pro zajištění cizinců MVČR v Bělé pod Bezdězem, vedeme tam šicí dílnu. Po loňském hektickém roce, kdy bylo zařízení přeplněno, je nyní v detenci daleko méně cizinců. V současnosti je tam zadrženo kolem šedesáti lidí, většina z nich jsou uprchlíci z Afghánistánu.

V šicí dílně, která je opět hojně navštěvovaná, si lidé přešívají oblečení z charitního šatníku nebo podle svých schopností šijí oblečení nové. Dílna ale slouží i k odreagování se a společným debatám, ať už o situaci zadržených, nebo čemkoli jiném, co je zajímá. Při práci jsme se doposud museli spoléhat na darované staré šicí stroje. Fungovaly dobře dlouhá léta, ale už pomalu dosluhují, téměř po každé dílně musíme některý opravovat.

Proto nám přišla velmi vhod nabídka humanitární pomoci od zástupců Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Přišli za námi s přáním, že by chtěli podpořit práci s uprchlíky v České republice. Nakonec jsme se dohodli na formě pomoci a tento týden jsme mohli za darované peníze koupit čtyři nové šicí stroje – jeden čtyřniťový overlock (stroj, který šije pružné látky) a tři další krásné nové stroje. Také jsme nakoupili do zásoby šicí potřeby, jehly, nitě, gumy, špendlíky, nůžky apod. za dalších pět tisíc korun. Jsme za tyto dary velmi vděční, protože výrazně zlepší naši činnost v dílně a umožní více lidem zadrženým v detenci smysluplně strávit volný čas.

v.dilnePři této příležitosti také vyhlašujeme sbírku látek na šití. Při větším obsazení šicí dílny látky velmi rychle mizí. Na nakupování nových látek peníze nedostáváme, a přitom pravidelný přísun látek je nezbytný pro provoz šicí dílny.

Budeme vám vděční za darované látky. Látky musí být nepoužité, čisté, velikosti alespoň metr čtvereční. Upozornění: tato sbírka se nevztahuje na oblečení, ale pouze na látky, ze kterých se dá něco ušít.

Pokud takový materiál máte a chcete nám jej darovat pro šicí dílnu v detenci, nabídněte jej laskavě přes mailovou adresu: fendrychova@diakonie.cz.